Custom Image

Bezpečnost na ferratě

Podle provozního řádu na skále smějí lézt nováčci a nezkušení jen v doprovodu instruktora ( musí absolvovat ferratový kurz, pod dozorem akreditovaného instruktora – horský vůdce, horský průvodce, instruktor skalního lezení, výškový specialista )

Každý návštěvník musí být vybavený dle provozního řádu. To, že je ferrata na vlastní nebezpečí, Vás nezbavuje povinnosti si vzít povinnou výbavu.

Dbejte na správné vybavení ( nejlépe s revizí ), aby nebylo staré či opotřebované, vždy používejte tlumič pádu ( tzv. brzda). Jištění bez páracího absorbéru pádu ( ferratové brzdy), je zakázáno. Může dojít ke zraněním s trvalými následky. Ferratový brzda je funkční v rozsahu 40 – 120 kg (váha lezce včetně oblečení a batohu ). Pokud nebude splněna podmínka minimální váhy, nebo překročena maximální váha, tlumič pádu nebude správně fungovat a je potřeba dojištění zkušeným lezcem. Důležité jsou také technické parametry použitého vybavení. Pokud nemáte vlastní set, chybí Vám helma nebo rukavice, můžete si chybějící prvek zapůjčit. Výšku doporučujeme minimálně 120 cm, z důvodu překonání určitých pasáží na stěně. Člověk nižšího vzrůstu má potíže s pohybem na stěně. Jelikož denně pozorujeme nedbale nasazené sety a jiné obdobné prohřešky, doporučujeme před výstupem navštívit jednu z místních půjčoven a nechat si vybavení zkontrolovat, případně pomoci obléct.

Vybavení na ferraty

Abyste mohli bezpečně zdolávat ferraty, budete potřebovat následující vybavení: sedací a prsní úvazek, plochou nylonovou smyci (1,5 m)  na jejich spojení, ferratovou brzdu a lezeckou přilbuFerratové rukavice jsou určitě vhodné, ale nejsou nezbytně nutné. Kombinovaný úvazek (sedák + prsák) můžete nahradit celotělovým úvazkem, který je jednodušší na obsluhu, ale jeho použití je omezené téměř výhradně na via ferraty.

Aktualizace Semaforu
Pro správnost semaforu musí být stránka aktualizována. (kliknutím aktualizujete)
Ferrata zavřena

Vlastností pískovce je, že když je mokrý nebo vlhký, pro svoji křehkost praská, nebo se drolí. Mohou se poškozovat fixace jištění. Z tohoto důvodu se ferrata i letní sezóně průběžně uzavírá. Respektujte prosím tento stav. Porušení zákazu vstupu je pokutováno Městskou policií. Za dobrého počasí (slunce a vítr) bývá ferrata opět otevřena od 12 do 24 hodin.

Příprava otevření

Tento avizovaný stav správcem ferrata sděluje, pokud nedojde k neočekávané změně počasí bude přibližně od jedné do dvou hodin otevřena. Tzn. je ve stavu před oschnutím.

Ferrata otevřena

Ferrata je otevřená. Lezení je povoleno. Pozor !!! v případě cesty ze vzdálenějšího místa, například více jak jednu hodinu cesty, si řádně ověřte předpověď počasí. Semafor ferraty řídí přímo její správce, to ale neznamená, že za hodinu nemůže pršet a to už si jako správní horalové musíte ohlídat sami.

Zimní uzávěra 1.11 - 31.3